INTERVIEW SEZNAM.CZ

Marianna Stránská
INTERVIEW SEZNAM.CZ
seznamzpravy.cz

Snímek obrazovky 2017-12-12 v 15.01.38

Scénografka popisuje, jak vznikal film o českém neonacistovi: Daliborkovi se všechno zhroutilo

Při vzniku filmu Svět podle Daliborka byla druhým okem režiséra Víta Klusáka. Marianna Stránská pomáhala i se scénářem snímku, který je mnohými kritizovaný za to, že jde spíš o hraný film než o dokument.

Reakce na film Svět podle Daliborka podle scénografky Marianny Stránské ukazují, že si česká společnost nechce přiznat, jak moc se jí zobrazované téma dotýká. „Že rasismus a zabedněnost neopustit mámino hnízdo se týká jednotlivých lidí v sále. Čím víc se lidé brání filmu, tím víc se jich ten film týká,“ říká.

V rozhovoru pro Seznam také popisuje, proč chtěli Dalibora chránit a proč s ním podepsali smlouvu na polohraný dokument.

Když někteří diváci dostávali při promítání filmu záchvaty smíchu, Stránskou i další tvůrce to překvapilo. Podle ní je to spíš smutný příběh. Situaci, která kolem filmu vznikla, sama označuje za horor.

Popisuje také, jak natáčení a celý snímek Daliborovi změnily život: „Ztratil identitu, nemá se o co opřít, nemá v ničem jistotu.” Momentálně se bývalý neonacista z Prostějova hlásí k buddhismu.seznamzpravy.cz

the white world according to daliborek

NAPROSTÝFINÁLSpDaliborka_7+2

MAŠINERIJA

masinerija-2_large

I Vespri siciliani Mariinsky II

uklona vespri

Vespri Siciliani Mariinsky Theater / OPERA

IMG_4249

costumes TOSCA OPERA

BLO_0680

Barrock

IMG_3875

objects

02 OBJECTS WEB-12

KILL TYL

pussy

Puppets

mys

sketches

Two minutes sketch 2009
  • INTERVIEW SEZNAM.CZ